Zamówienia telefoniczne +48 733 733 967
DARMOWA DOSTAWA SMART na wszystkie produkty na terenie Polski
Strona główna » Blog » Gdzie rośnie wiklina?

Gdzie rośnie wiklina?

Spis treści:

  1. Jak wygląda uprawa wikliny w Polsce?
  2. Gdzie rośnie wiklina i jak dbać o plantację wierzby?
  3. Uprawa wikliny a przygotowanie gałązek do wyplatania
  4. Skąd wziąć wiklinę?

Meble z wikliny, dekoracje, dodatki i maty wiklinowe nie są niczym odkrywczym. Pojawiają się w aranżacjach tarasu, balkonu, są chętnie wykorzystywane nie tylko w domach, ale i kawiarniach, hotelach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Zachwycają swoją estetyką. Wprowadzają nieco przytulnego klimatu w szczególności w zabudowaniach nowoczesnych i minimalistycznych. Wiele osób zastanawia się, gdzie rośnie wiklina? Skąd ją pozyskać i gdzie kupić gałązki, aby samodzielnie podjąć się wyzwania i stworzyć wyjątkowy element aranżacji? Wiklina to młode pędy wierzby. Do popularnych gatunków należy między innymi migdałowa, purpurowa i amerykańska. Ma charakterystyczną, giętką i elastyczną strukturę, jednak nie wystarczy ściąć młode pędy wprost z plantacji, aby mieć gotowy surowiec. Przygotowanie gałązek wierzby pod rękodzieło wymaga pewnych procesów. Polska jest jednym z głównych eksporterów wikliny. Na Podkarpaciu znajdują się największe, bo zajmujące aż 200 ha plantacje, które pieczołowicie dbają o uprawę wikliny i przystosowanie jej właściwości do wyplatania. Również w Wielkopolsce i nad Sanem można znaleźć plantacje, które od pokoleń ludzie zajmują się uprawą wierzby.

Jak wygląda uprawa wikliny w Polsce?

Jak każda uprawa, tak i plantacje wikliny w Polsce potrzebują odpowiednich warunków, choć w praktyce nie jest ona wymagającą rośliną. Najlepszym terenem pod uprawę są obszary równinne, które w lecie nie wysychają, dlatego zazwyczaj wierzby rosną, dając satysfakcjonujące plony, na glebach zasobnych próchniczych, gliniasto-piaszczystych i o średniej zwięzłości. Kolejnym czynnikiem wartym uwagi jest orka o odpowiedniej głębokości. Spulchnianie gleby powinno sięgać nawet do 60 cm, co pozwala na uzyskanie lepszej jakości plonów i pozbycie się grubszej martwicy. Ponadto ważnym czynnikiem jest właściwa gęstość sadzenia wierzby. Zbyt dużą gęstość powoduje ​​zachwaszczenie, co skutecznie pogarsza jakość uzyskiwanych plonów. Uprawa wikliny powinna odbywać się jesienią bądź wiosną. W obu sytuacjach temperatury i głębokość orki pozwalają na uzyskanie dobrej jakości gałązki wierzby, które świetnie nadają się na wyplatanki. Ważnym aspektem, bez którego plony nie osiągną satysfakcjonujących efektów, jest woda. Wierzba preferuje duże jej zasoby. Ponadto należy chronić ją przed sarnami.

Gdzie rośnie wiklina i jak dbać o plantację wierzby?

Uprawa wikliny znana jest od pokoleń. Z czasem proces ten został zmechanizowany, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn niektóre z czynności są znacznie prostsze. Jak zatem zadbać o wiklinę, aby plony były w pełni satysfakcjonujące? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wiklina, jak rośnie, powinna mieć wierzchołek sadzonki wystający na co najmniej 2 centymetry nad powierzchnią ziemi. Nie wystarczy tylko zasadzić drzewka, ale należy precyzyjnie zadbać o nie na każdym etapie porostu. W przeciwnym razie efekt może nie być satysfakcjonujący, a uzyskana wiklina nie pozwoli na stworzenie między innymi ogrodzenia z wikliny, które oprócz stabilności i elastyczności musi mieć również estetyczny kształt. Każdy hodowca wierzby wie, że należy regularnie odchwaszczać i spulchniać glebę, co przekłada się na stały dostęp substancji odżywczych do nawet najmłodszych pędów. Nie można zapomnieć o ochronie przed czynnikami wysokiego ryzyka. Wierzba uwielbia słońce, ale źle znosi mróz i grad, który narusza jej delikatną strukturę. Kolejnym problemem są szkodniki, które również mogą wpłynąć na jakość uprawy.

Uprawa wikliny a przygotowanie gałązek do wyplatania

Nietrudny, choć wymagający proces uprawy wikliny przekłada się na finalne przygotowanie gałązek do wyplatania. Sposób, jak rośnie wiklina, nie jest zaskoczeniem, jednak niewiele osób wie, jakie etapy składają się na osiągnięcie odpowiedniej długości gałązek wierzby i co następuje później. Kiedy osiągnie określony wzrost, jest ścinana zgodnie z kalendarzem uprawy, w zależności od czasu posadzenia. Można łatwo to dostrzec przez widok zgrubiałej gałązki pozbawionej liści. Najbardziej efektywnym sposobem ścinania jest użycie noża, tak zwanego sierpaka. Na bardziej zmechanizowanych plantacjach stosuje się zaś nowoczesne kosiarki. Kolejnym etapem jest suszenie surowca. Następnie ścięte gałązki należy związać i ustawić pionowo. Dalej wykonuje się gotowanie, korowanie i suszenie. Zwieńczeniem tych prac jest wyplatanie. Zazwyczaj tylko część z uprawy jest poddawana obróbce, a pozostała - przechowywana.

Skąd wziąć wiklinę?

Wielu pasjonatów rękodzieła zastanawia się, skąd wziąć i gdzie kupić wiklinę, jeśli w okolicy nie ma miejsc uprawy? Aktualnie znalezienie odpowiedniego punktu nie powinno stanowić problemu. Wielu hodowców sprzedaje mniejsze ilości dla prywatnych kupców, dlatego z pewnością warto mimo wszystko rozejrzeć się po okolicy. Alternatywą jest zakup online. W Internecie jest mnóstwo punktów z wikliną i informacją, gdzie kupić nawet hurtowe ilości. Coraz więcej osób chętnie wybiera wiklinę do aranżacji domu i ogrodu. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, czy rękodzieło jest dla Ciebie, postaw na gotowe produkty. Dostępne parawany i akcesoria dekoracyjne do ogrodu z pewnością pozwolą Ci nieco odkryć tajniki wykonywanych dzieł.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Super promocje w ofercie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu